Det säger Per Johnler som i samband med att han blir ny ordförande för Juristbyrån, franchiseorganisationen som erbjuder juridiska tjänster till privatpersoner.
"Vi kan göra advokaterna arbetslösa"

Per Johnler är nu vd på Fastighetsbyrån, som liksom Juristbyrån, ägs av Swedbank. Enligt ett pressmeddelande hoppas han bli ett stöd för att nå de kraftiga tillväxtmålen som Juristbyrån har.
Hur ser de tillväxtmålen ut?
– De har inte formulerats i detalj men vi planerar att växa kraftigt. Vi vet att många efterfrågar den här typen av tjänster och att de här behoven ökar, säger Per Johnler till Realtid.se.
Anmäl dig till Juridik-nyhetsbrevet som kommer ut på torsdagar.
För tio år sedan slutade bankerna i Sverige med att erbjuda juridiska tjänster. Men Swedbank fortsatte genom att utveckla franchisingkedjan Juristbyrån där Elisabet Larsson Juvén är vd. I en tidigare intervju med Realtid.se sa hon att det finns ett mycket
större behov av familjejuridik nu än för femtio år sedan.
I takt med att kärnfamiljer har luckrats upp, antal sambor har skjutit i höjden och människor belånar sig i allt högre utsträckning har den juridiska komplexiteten ökat liksom behoven för att utforma korrekta avtal så att det blir som man har tänkt sig.
Per Johnler påpekar nu att många människor hamnar i tråkiga situationer vid till exempel en skilsmässa där de skulle ha tänkt på att äktenskapsförord borde ha skrivits om, eller gjorts tydligare.
– Familjekonstellationerna ser annorlunda ut nu jämfört med tidigare, och då är det viktigt att man tänker efter före, säger han.
Men om alla tänkte efter före skulle ni få mindre att göra?
– Ha ha. Nej, vår affärsidé är att se till att detta tydliggörs innan eventuella tvister. Vi kanske snarare gör många advokater arbetslösa med den här affärsidén, säger han pillemariskt.
Per Johnler har arbetat som vd på Fastighetsbyrån sedan 2001. Han har en bakgrund inom detaljhandeln och är även ordförande i Hemnet och ledamot i Mäklarsamfundets styrelse.
Juristbyrån har drygt 55 franchisingtagare runt om i Sverige som i snitt varsin medarbetare. Juristbyrån får kontakt med sina kunder genom sin närhet till Fastighetsbyrån och Swedbanks kontor runt om i landet och kan därigenom upplysa om sina tjänster.
Om jag köper bostad via Fastighetsbyrån blir jag direkt erbjuden hjälp från Juristbyrån?
– Nej men vi ser samordningsfördelar med detta, eftersom ett hus eller lägenhetsköp är bland de största affärer som privatpersoner gör. Vi kommer att se till att vi får utökade samordningsfördelar framöver, säger Per Johnler.
Ni ska bli mer proaktiva?
– Ja, precis, och fråga vid köp om man har tänkt på det här och det här.
Per Johnler ersätter Peter Rydell på ordförandeposten som han har haft sedan 2004.
– Peter har varit en stor tillgång och hjälpt oss att bygga en mycket bra grund för verksamheten. Vi är nu väldigt glada att få in Per som kan hjälpa oss att ta nästa steg. Fastighetsbyrån har gjort en makalös resa och på ett imponerande sätt vuxit och tagit marknadsandelar. Nu står vi inför en fas med ambitiösa tillväxtmål där Pers erfarenheter är mycket värdefulla, säger Elisabet Juvén, VD på Juristbyrån.




