Realtid

SHB:s private banking flyttar från Zürich

Sara Johansson
Uppdaterad: 15 maj 2012Publicerad: 15 maj 2012

Gör som kontoret i Frankrike och flyttar tjänsterna till Luxemburg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Förvaltarens toppaktier när plånböckerna äntligen fylls

14 nov. 2025

Enligt rykten inom finansbranschen stänger Handelsbanken sitt kontor i Zürich men uppgifterna dementeras dock av bankens presschef Bengt Carlsson.

– Den förändring som sker är att private banking-kunderna i Zürich kommer att nå sina bankkontakter via Handelsbankens kontor i Luxemburg. Men det kommer vara kontor och lite transaktioner kvar i Zurich, säger han till Realtid.se under tisdagseftermiddagen.

Han förklarar att kunderna i Zürich fortfarande kommer kunna träffa och ha personliga möten med någon från Handelsbanken. Men kontoret gör alltså helt enkelt samma förändring som bland annat kontoret i Frankrike – samlar private banking-expertisen i Luxemburg.

– Det blir bättre för kunderna och mer effektivt att ha det så. Det finns fler på plats om din kontaktperson inte kan ta ditt ärende med än gång. Kunskapen om alla länder finns också samlade på ett och samma ställe, säger Bengt Carlsson.

Innan denna nyhet har Handelsbanken erbjudit private banking-tjänster i Sverige, Danmark, Finland, Luxemburg och alltså i Schweiz.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS