09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

SAS öppnar fem nya flyglinjer

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 nov. 2006Publicerad: 16 nov. 2006

SAS växer i Sverige och meddelar nu att de tänker starta fem nya flyglinjer ner i Europa. Den 12 februari öppnas första linjen som går till München.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter det kommer de att öppna flyglinjer till Palma de Mallorca, Malaga, Glasgow och Reykjavik. Det skriver dagens näringsliv

De senaste åren har SAS-koncernen delats upp allt mer och nu sköter sig SAS Sverige mer självständigt än tidigare. SAS Sverige är det minsta av de tre nordiske SAS sällskapen och precis som SAS Danmark kan de nu presentera ett positivt ekonomiskt resultat. Under det senaste kvartalet steg SAS Sveriges driftsresultat till 34 miljoner svenska kronor. Det kan jämföras med en förlust på 87 miljoner kronor under samma period i fjol.

Nu finns det dessutom ytterliggare möjligheter för SAS att tjäna pengar även på de nya flyglinjerna eftersom biljettpriserna är på väg uppåt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS