Realtid

Nya ägarförhållanden i Areal

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 mars 2013Publicerad: 19 mars 2013

Familjen Danielsson startar egen verksamhet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Jordbruks- och skogsfastighetsrådgivaren Areal höll sin årsstämma på måndagen. Vid stämman meddelade styrelseordföranden och delägaren Karl Danielsson med familj att man vill sälja sina andelar i bolaget för att starta egen verksamhet. Det enligt ett pressmeddelande.

Fram tills nu har Areal haft 17 delägare med familjen Danielsson som en av huvudägarna. Övriga delägare kommer att förvärva andelarna som nu är till salu.

– Det har varit mycket spännande och framgångsrika år. Men nu är tiden inne att lämna och återgå till egen verksamhet. Jag vill ägna mindre tid åt organisation och mer tid åt det jag brinner för, nämligen själva affären, säger Karl Danielsson i en kommentar.

Per Wijkander tar över posten som styrelseordförande. Han är agronom och registrerad fastighetsmäklare. Han har varit verksam i Areal sedan 2006 och ledamot i styrelsen sedan 2011.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS