Mia Brunell Livfors och Mr. John C. Freker Jr blir nya ledamöter i Transcom.
Mia Brunell Livfors ny ledamot i Transcom
Transcom meddelar i dag att Mia Brunell Livfors och Mr. John C. Freker Jr föreslås som nya ledamöter i styrelsen.
Laurie Bowen och Dermot Jenkinson har avböjt omval.
Mia Brunell Livfors som varit vd sedan 2006 i Kinnevik lämnar sin vd-post den 30 april men fortsättar verka i Kinnevik-koncernen.
Mia Brunell Livfors är även ledamot i styrelsen för Tele2, Millicom, MTG, CDON och BillerudKorsnäs.
John C. Freker Jr. är i dag rådgivare inom bland annat M&A och affärsutveckling. Tidigare har han bland annat varit vd på Zenta som senare köptes upp av Accenture.
Valberedningen består av Mia Brunell Livfors som företrädare för Investment AB Kinnevik, Stefan Charette på uppdrag av Creades AB, och Arne Lööw på uppdrag av Fjärde svenska AP-fonden (Fjärde AP-fonden). De tre ägarrepresentanterna i valberedningen representerar tillsammans mer än 50 procent av rösterna i Transcom.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet






