HR-chefen, Hanna Brandström, tar plats i ledningen på Kungsleden.
Kungsledens HR-chef tar plats i ledningsgruppen
Kungsleden utökar sin ledningsgrupp med ytterligare en ordinarie medlem. Det är HR-chefen, Hanna Brandström som tar plats i ledningen.
Fastighetsbolaget förklarar draget med att man ska ”höja den strategiska ambitionsnivån i det viktiga arbetet med att utveckla vår organisation och våra medarbetare”.
Hanna Brandström har arbetat två år som HR-chef på Kungsleden och har varit adjungerad i Kungsledens ledningsgrupp sedan dess. Dessförinnan har hon arbetat med HR i fordonsindustrin såsom General Motors Nordic och Opel/Chevrolet Sverige AB.
”För att vi ska nå våra högt ställda mål är det viktigt att vi arbetar strategiskt med att utveckla vår viktigaste tillgång – våra medarbetare och med denna utnämning höjer vi den strategiska ambitionsnivån ytterligare”, säger Biljana Pehrsson, vd Kungsleden.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet






