26 okt.
2026

Realtid

Jacob Bruzelius ny analyschef på Rikshem

admin

admin

Bostadsbolaget Rikshems finanschef Jacob Bruzelius blir istället ny chef för företagets analys och portföljstrategi.

– Jag är väldigt glad att få komma närmare fastighetsaffären igen vilket är mitt egentliga huvudområde och jag ser fram emot att få fortsätta bidra till bolagets utveckling, säger Jacob Bruzelius, chef analys och portföljstrategi på Rikshem i en kommentar. 

Jacob-Bruzelius.jpg

Enligt bolagets chef affärs- och hållbarhetsutveckling, Petter Jurdell, har Rikshem en tid sett behov av en strategisk funktion och av ökad analyskompetens i verksamheten. 

Tjänsten är nyinrättad och Jacob Bruzelius tillträder omedelbart. Han har studerat fastighetsekonomi på KTH, där han gick ut 2003. Han har arbetat på Rikshem sedan 2012. 

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026