Realtid

Heimstaden rekryterar kommunikationschef

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 dec. 2015Publicerad: 09 dec. 2015

"Spännande tillväxtresa".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fastighetsbolaget Heimstaden hämtar in Karmen Mandic till rollen som kommunikationschef. Det framgår av ett pressmeddelande.

Mandic kommer närmast från Octofrost Group där hon var marknads- och kommunikationschef. Tidigare har hon även varit chef för varumärkeslicensering på Sony Mobile Communications och marknadschef på Western Union.

– Vi har expanderat kraftigt de senaste åren och har även börjat investera på marknader utanför Sverige. För att bygga vidare och stärka vår värdedrivna organisation kommer Karmens erfarenhet av varumärkesbyggande och marknadskommunikation att vara en viktig del i vidareutvecklingen av bolagets interaktion med våra kunder och marknaden, säger Patrik Hall, vd, Heimstaden.

– Jag är glad över möjligheten att vara med på Heimstadens spännande tillväxtresa och sätta ett tydligare avtryck av bolaget som en ansvarstagande långsiktig aktör på marknaden. Heimstaden som fastighetsbolag är speciellt intressant då de arbetar med hela värdekedjan, från etablering och utveckling till förvaltning, säger Karmen Mandic.

Mandic kommer att vara baserat på Heimstadens huvudkontor i Malmö.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS