Ulf Bernitz, professor i europeisk integrationsrätt vid Stockholms universitet, är inte förvånad över att EU-kommissionen drar Grekland inför domstol. Det säger han i en intervju med Realtid.se:s Helene Rothstein.
"Grekland står vid skampålen"

I dag stod det klart att EU-kommissionen drar Grekland inför domstol för fusk med nationalräkenskaperna. Grekland får två år på sig att minska underskottet till en nivå som ligger under taket i EU:s stabilitetspakt: 3 procent av BNP.
– Att EU-kommissionen gör så här är mycket ovanligt naturligtvis, men bakgrunden är väldigt speciell: det är klart att Grekland har friserat sina nationalräkenskaper, säger Ulf Bernitz, professor i europeisk integrationsrätt vid Stockholms universitet och en nestor bland svenska EG-rättsvetenskapsmän.
Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev Juridik som skickas ut varje torsdag.
– Grekland har gett sken av att ha kontroll över sina nationalräkenskaper på ett sätt som de inte har.
Hur kan det inträffa?
– Landet har nyligen bytt från en borgerlig till socialistisk regering. Jag tror att man av inrikespolitiska skäl har velat dölja hur den ekonomiska situationen verkligen har varit.
– Grekland är med i euro-samarbetet, och med det systemet följer en massa förpliktelser. Här har alltså Grekland kommit in med falsk redovisning.
Enligt Bernitz är det inte lätt att genomskåda om de bakomliggande nationalräkenskaperna är friserade.
– Men det är en riktigt ful sak från Greklands sida, säger han.
Vad riskerar Grekland?
– De riskerar inte så mycket, men man ställer landet vid skampålen. Men samma sak hände när Grekland gick med i eurosystemet. Även den gången visade det sig att de inte hade redovisat rätta siffror.
Grekland riskerar inte att slängas ut ur eurosamarbetet?
– Nej, det har jag svårt att se.
Varför?
– Dels eftersom man försöker handla solidariskt inom EU, dels eftersom en sådan åtgärd skulle allvarligt skada förtroendet för eurosystemet.
Vad kan man säga om ett land där detta händer?
– Det är en skandal naturligtvis. Det finns något omoget över landets politiska system, den insikten är klar.




