Realtid

Google drar till rymden

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 sep. 2005Publicerad: 29 sep. 2005

Google har bildat ett gemensamt bolag med amerikanska Nasa som ska utveckla ny teknik för rymdprogrammet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

Sökmotorföretaget har byggt upp ett eget kontor alldeles utanför Nasas byggnad i Kalifornien. Deras samarbete omfattar it-lösningar, informationshantering och nanoteknik. Nasa hoppas att Google bland annat kan hjälpa dem förbättra deras analyser av tekniska fel.

Enligt Nasa är samarbetet väldigt naturligt då rymdorganisationen ständigt lagrar enorma mängder data. Google är å sin sida ledande på att ta hand om data och göra den tillgänglig för allmänheten.

Google får i och med samarbetet med Nasa tillgång till dess forskare som utvecklat superdatorer och till deras dataregister med bland annat bilder som kan användas för Google maps och Google earth.

– Vi har redan Google Earth, nu vill vi ha Google Mars och Google Jupiter med, säger Peter Norvig från Google till amerikansk press.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS