Norske redarkungen John Fredriksen har köpt in sig en restaurang – i hjärtat av Chelsea.
Fredriksen öppnar krog i Chelsea

Mest läst i kategorin
Mitt i faschinabla Londonstadsdelen Chelsea har den norske skeppsredaren John Fredriksen öppnat en krog. Med sig i projektet, som heter Gilmours, har han ständige vapendragaren Tor Olav Trøim.
Inriktingen ligger på brittiska specialiteter som hummer, stek, gris och fisk. Adressen är 9 Wall Park där restaurangen – tidigare en tapasbar – är omgiven av juvelerare, dygnsöppna supermarkets och avancerade bokhandlare.
– Vi har 60 sittplatser och har haft bra tryck med tanke på att vi öppnade för blott 2-3 månader sedan, säger restaurangchef Visar Kavazi till norska NA24.
– Vi serverar runt 100 huvudrätter på en vanlig dag, säger den australiske kökschefen Jeffrey Green till norska NA24.
Den norska shippingduons ägarandel i restaurangen ombesörjs av Clarksons forna vd Richard Fulford-Smith, som känt Fredriksen i tjogotalet år. Richard Fulford-Smith var en gång i tiden känd som världens främste skeppsmäklare tills han avgick från Clarksons i fjol.
Gilmours andra ägare är Christopher Gilmour, mannen som äger restaurangen och cocktailbaren Christopher´s i Covent Garden. Gilmours far är Storbritanniens forna försvarsminister Lord Gilmour.
För åtta år sedan köpte John Fredriksen sitt enorma residens The Old Rectory (”prästgården” på svenska) av den grekiske redaren Theodore Angelopoulos för 480 miljoner norska kronor. Prästgården omfattar ett helt kvarter i Old Street i Chelsea.