Efterfrågan på olja ökar mer än tidigare beräknat, både i år och nästa år.
Efterfrågan på olja ökar

Det enligt OECD-ländernas energirådgivningsorgan IEA. Prognosen för efterfrågan på olja höjs med nästan 500.000 fat per dag för båda åren.
IEA:s huvudförklaring är enligt ett pressmeddelande en oväntat stark ekonomisk återhämtning i Nordamerika och de delar av Asien som inte ingår i den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD.
IEA ser enligt den uppdaterade prognosen framför sig en genomsnittlig efterfrågan på olja på 84,4 miljoner fat olja per dag under 2009, medan organet nästa år ser räknar med en snittefterfrågan på 85,7 miljoner fat per dag.
Oljeutbudet i augusti sjönk 400.000 fat per dag till i snitt 84,9 miljoner fat per dag, enligt IEA. Detta förklarar IEA med att produktionen i oljeländer utanför oljekartellen Opec minskat.
Exklusive Irak ökade Opecs oljeproduktion med 80.000 fat per dag till i snitt 26,3 miljoner fat per dag, vilket är 1,4 miljoner fat per dag mer än de oljekvoter Opec själva antagit.
Världsmarknadspriset på råolja, som är en viktig komponent i såväl diesel som bensin och villaolja, har sedan i somras lyft med omkring 7 dollar per fat till dagens nivåer på drygt 70 dollar per fat.
Priset på bränslen i Sverige, som till stor del utgörs av skatter, påverkas dock även i stor utsträckning hur kronan rör sig mot dollarn.
I den tidiga fredagshandeln sjönk priserna något sedan USA:s centralbankschef Ben Bernanke flaggat för en penningpolitisk åtstramning, vilket stärkte dollarn.
Ett kontrakt för leverans av amerikansk råolja i november sjönk med 74 cent till 70:95 dollar per fat.
En starkare dollar drar ned oljepriset då olja liksom de flesta råvaror är prissatta i dollar. En starkare dollar gör råvaran dyrare för länder som inte använder dollarn.