15 okt.
2026

Realtid

Dödshot mot Goldman Sachs

Realtid.se

FBI utreder ett 30-tal hotbrev som skickats till de anställda på investmentbanken Goldman Sachs i New York. Breven har även dykt upp på ett flertal tidningsredaktioner.

”Goldman Sachs. Hundratals kommer att dö. Vi finns inuti. Ni kan inte stoppa oss”, står det i samtliga brev, skrivna med rött bläck.

Brevens avsändare är ”A.Q.U.S.A”.

Samtidigt har nio redaktioner, bland annat lokaltidningar i Brooklyn och Queens samt gratistidningen Village Voice, fått kopior på breven.

Enligt utredarna skickades breven i slutet på juni eller början av juli. FBI bedömer dock inte att hoten är ”trovärdiga”, uppger amerikanska medier.

– Vi arbetar tillsammans med Goldman Sachs och tittar på anställda och även kunder som kan vara missnöjda, säger en talesman för postmyndigheterna, som bistår utredningen.

Realtid.se
Realtid.se

Mest läst i kategorin

deutsche
Börs & finans

Storbanken väljer bort robotarna – nu kan småsparare få kapitalförvaltning

15 okt. 2026
kina
Börs & finans

Glädjebesked för EU – Kina godkänner export av sällsynta jordartsmetaller

15 okt. 2026
blackstone
Börs & finans

Blackstone går all in på AI: "Vi är i samma läge som när elektriciteten kom"

15 okt. 2026