30 sep.
2026

Realtid

Danske Bank stänger filialer

Sara Johansson

Nästan var tionde filial stängdes ned under fjärde kvartalet och banken avviserar att det kommer bli ännu färre filialer i framtiden.

Under fjärde kvartalet stängde Danske Bank 14 filialer i Danmark, nästan var tionde filial. Banken uppger samtidigt att det kommer bli ännu färre filialer i framtiden, enligt Finanswatch.

Banken hänvisar till att kunderna använder sina banktjänster på ett helt annat vis nu än tidigare.

– Det är svårt att säga hur kunderna kommer att använda oss i framtiden och det är viktigt att vi alltid är tillgängliga för kunderna på det sätt som de önskar. Men vi vill framöver se att filialerna i ännu högre grad fokuserar på rådgivning och att det också framöver blir färre filialer, säger Thomas F Borgen på bankens pressmöte i samband med årsrapporten som presenterades i dag.

Han uppger att 10 procent av kundrådgivningen sker online istället för i de fysiska filialerna.

Varken i Finland eller i Norge har banken än så länge stängt någon filial. I Sverige har en filial stängts. På Irland har sju filialer stängts ned under 2014.

I Danmark finns det 144 filialer, 45 filialer i Finland, 38 i Sverige, 32 i Norge, 46 i Nordirland, 12 i Estland, 11 i Litauen och en i Lettland.

Thomas F Borgen uppger också under pressmötet att banken lägger ned privatkunds-verksamheten i Estland, Lettland och Litauen, uppger Finanswatch.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Vindelns nya klädkod: Tröjor med tryck får nobben

29 sep. 2026