Realtid

Unicredits knep för att köpa banken: Fler tyskar i styrelsen

unicredit
Andrea Orcel har varit vd för Unicredit sedan inledningen av 2021. (Foto: Wikicommons).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 26 sep. 2025Publicerad: 26 sep. 2025

Unicredit ger inte upp försöker att köpa Commerzbank och skapa en europeisk storbank. Löften om styrelserepresentation är ett av sätten att försöka övertyga Tyskland.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Italienska Unicredit försöker genomföra ett uppköp av tyska Commerzbank, men har stött på motstånd från den tyska regeringen.

Nu undersöker banken undersöker nya vägar för att öka chanserna.

Enligt uppgifter är banken beredd att stärka representationen av tyska ledamöter i sin styrelse om en affär skulle bli verklighet, skriver Financial Times.

Har funnits intresse i ett år

Planen skulle innebära att en permanent större andel av styrelseplatserna reserveras för tyska medborgare, i syfte att spegla landets betydande bidrag till en sammanslagen koncerns balansräkning.

En fusion med Commerzbank skulle göra att omkring en tredjedel av Unicredits tillgångar finns i Tyskland.

Flera regeringar i Europa har varit ovilliga att sälja banker med säte i landet, och Tyskland är en av dem. (Foto: Michael Probst/AP/TT).

Unicredit inledde sitt intresse för Commerzbank i september förra året och har sedan dess byggt upp ett ägande på 29 procent genom aktieköp och derivat.

ANNONS

Koncernchefen Andrea Orcel har tydligt markerat ambitionen att på sikt ta full kontroll över den tyska banken.

ANNONS

Senaste nytt

Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
Realtid Partner

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 okt. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

22 aug. 2025

Merz är emot en affär

Motståndet har dock varit starkt. Både Commerzbanks ledning och den tyska regeringen har avvisat möjligheten till ett övertagande.

Förbundskansler Friedrich Merz och finansminister Lars Klingbeil har betonat att de vill se banken förbli självständig, skriver Bloomberg.

I nuläget pågår inga formella förhandlingar mellan parterna, men Unicredit signalerar att man är villig att överväga flera eftergifter för att öka acceptansen.

Utlovar fler filialer

Förutom förändringar i styrelsesammansättningen kan det handla om att behålla ett tyskt huvudkontor, garantera en viss nivå av filialer i landet liksom utlåning, samt att säkerställa en balans mellan italienska och tyska intressen.

Unicredit har tidigare erfarenhet av liknande anpassningar. Efter köpet av Hypovereinsbank 2005 gavs det tyska bolagets vd en ledande roll i den nya koncernen.

ANNONS

Kan dröja ytterligare

Erfarenheterna från det övertagandet visar dock att förändringar i styrningen kan bli känsliga och leda till maktkamper.

Hur och när nästa steg tas är oklart.

Orcel har tidigare sagt att beslut om ett formellt bud kan vänta till 2027, men marknaden räknar med att italienska banken fortsätter bygga position för att sätta press på både Commerzbank och Berlin.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS