24 apr.
2026

Realtid

Ännu en advokatjätte stäms

Helene Rothstein

Efter Linklaters stäms ytterligare en advokatjätte av forna medarbetare.

Två tidigare anställda vid advokatfirman Allen & Overy hävdar att de förlorade sina tjänster på orättvisa grunder.

Det rör sig om två bankjurister från firmans Frankfurtkontor som har vidtagit rättsliga åtgärder i den lokala arbetsdomstolen.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Juridik som skickas ut varje torsdag.

De två fick sluta på firman då de ansågs vara övertaliga men snart, menar de, fick nya ta över deras arbeten, vilket strider mot den tyska arbetsrätten.

Det uppger brittiska Roll On Friday som också hört att flera ur supportpersonalen stämt firman, på samma grunder som bankjuristerna.

Om de får rätt kan Allen & Overy tvingas att nyanställa dem.

En talesman på advokatbyrån sade att de var medvetna om bankjuristerna vid Frankfurtkontoret men däremot inte att de avskedade supportpersonalen skulle ha vänt sig emot firman.

Risken finns, skriver Roll On Friday, att andra advokatbyråer som har fortsätter att rekrytera efter storskaliga uppsägningar kan råka ut för liknande tvister.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Ryssland sänker räntan när ekonomin säckar ihop

24 apr. 2026