20 apr.
2026

Realtid

Ålänningar investerar i Invisio

Martin Lindgren

Headsetbolaget Invisio, där Lage Jonason är störste ägare, genomför en riktad nyemission på nio miljoner kronor. Bland investerarna finns Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag.

Emissionensbeloppet ska, heter det i ett pressmeddelande från Invisio, finansiera en ökad kapitalbindning i och med satsningen på ökad försäljning av professionella produkter. Bakgrunden är en order på två miljoner kronor till portugisiska blåljusverksamheter, en order som kom i början av december.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.

Emissionen riktar sig till en mindre grupp externa investerare, där bland annat det åländska försäkringsbolaget finns med.

I samma pressmeddelande som emissionen aviseras i meddelar Invisio att en notering på Nasdaq OMX-börsen planeras. För närvarande är bolagets aktie noterad på First North, och börsvärdet är strax under 400 miljoner kronor.

Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag hade i slutet av 2008 aktier värda 48 miljoner euro.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Sveriges analys: Rysslands ekonomi mycket sämre än trott

20 apr. 2026
Börs & finans

Ryssland säljer beslagtaget guldbolag för miljarder

20 apr. 2026
Kinas dominans över jordartsmetaller ger landet ett strategiskt övertag i den globala försörjningskedjan – något som nu märks i västerländsk industri. (Foto: Getty Images)
Börs & finans

Så beroende är försvarsindustrin av Kina

20 apr. 2026
Bank & Fintech

Bankrapporterna stundar – det här kan du vänta dig

20 apr. 2026