03 nov.
2026

Realtid

Biden och Xi möts i San Francisco nästa vecka 

Xi Jinping. Foto: TT
Xi Jinping. Foto: TT
Finwire

USA:s president Joe Biden och Kinas president Xi Jinping kommer att mötas i San Francisco-området den 15 november i syfte att "stabilisera" relationerna mellan länderna efter senaste tidens spänningar. Det uppger amerikanska tjänstemän för nyhetsbyrån AFP.

Mötet väntas inte leda till några större resultat, men syftet är att undvika konflikt mellan Kina och USA, enligt tjänstemän.

Biden och Xi kommer också att diskutera globala kriser som konflikten mellan Israel och Hamas samt Rysslands invasion av Ukraina. Även spänningarna kring Taiwan kommer att avhandlas.

De två ledarna har inte träffats på ett år sedan deras senaste möte på Bali i november 2022. Relationerna mellan Peking och Washington har sedan dess försämrats.

Mest läst i kategorin

Juridik

Färre bolag måste hållbarhetsrapportera – gäller redan i år

27 okt. 2026
Nästan 100 privatjet lyfte i närheten av Super Bowls finalarena inom två timmar efter att finalen i amerikansk fotboll avslutats i år, enligt Business Insider. Organisationen Oxfam kritiserar det flitiga privatflygandet. Arkivbild.
TT-nyhet

Svenska privatjet släpper ut en svensks årsutsläpp – varannan timme

27 okt. 2026
Samhälle

Superrika slåss om båtplatser – finansjättarna köper hamnarna

24 okt. 2026