11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

SAS tillgångar och skulder på samma nivå

Finwire
Uppdaterad: 03 aug. 2022Publicerad: 03 aug. 2022

Flygbolaget SAS och alla dotterbolag som omfattas av den frivilliga chapter 11-processen i USA kommer att lämna in en finansiell redogörelse samt uppgifter om tillgångar och skulder till den amerikanska konkursdomstolen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026
sverige
Börs & finans

Pengar regnar över Sverige: "Vi har deras uppmärksamhet"

11 feb. 2026
Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026

Handlingarna kommer att lämnas in till konkursdomstolen i New Yorks södra distrikt i USA. Det framgår av ett pressmeddelande.

Av informationen framgår att SAS hade drygt 60 miljarder kronor i tillgångar per den 30 juni och 58,6 miljarder i skulder. Likvida medel uppgick till cirka 7,8 miljarder kronor.

SAS släpper sin rapport för det tredje kvartalet den 26 augusti.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS