Betydligt fler än väntat har hittat ett jobb i det krisdrabbade landet.
Marknaden jublar över USA-jobb

Mest läst i kategorin
Antalet sysselsatta, utanför jordbrukssektorn, i USA ökade med 151 000 personer under oktober jämfört med september, enligt landets arbetsmarknadsdepartement. Det är betydligt bättre än väntat, ekonomer hade i genomsnitt räknat med en ökning med 60 000 personer.
I den privata sektorn ökade antalet sysselsatta med 159 000 personer, den största ökningen sedan april i år.
I september minskade sysselsättningen med 41 000 enligt reviderade siffror. Från början rapporterades en minskning med 95 000 personer i september.
– Det här var väldigt mycket starkare än vad som låg i förväntansbilden, särskilt om man tar hänsyn till upprevideringarna, konstaterar Elisabet Kopelman, makroanalytiker på bankkoncernen SEB.
Hon anser dock att siffrorna bör tolkas med viss försiktighet.
– Den här statistiken är volatil, inte minst i vändpunkter i ekonomin. Det kan slå väldigt mycket från månad till månad.
Arbetslöshetsnivån var i oktober 9,6 procent, i linje med förväntningarna och oförändrat jämfört med månaden före.
De oväntat starka siffrorna fick Europabörserna att stiga och euron att försvagas.





