17 apr.
2026

Realtid

Joakim Nyström tränar österrikare

administrator

administrator

Joakim Nyström blir personlig tränare åt den österrikiske tennisspelaren Jürgen Melzer.

Joakim Nyström, som är assisterande förbundskapten för Sveriges Davis cup-lag, har även varit ansvarig tränare för den svenska ungdomssatsningen med Team Catella, ett kontrakt som dock går ut vid årsskiftet och därmed inte kommer att förnyas.

Österrikisk tennis är ingen nyhet för Nyström som tidigare bland annat tränat Stefan Koubek och även arbetat med österrikisk juniortennis.

– Vi känner ändå varandra en del och han har letat coach en tid. Det skall bli riktigt kul och det är en spelare med en hög potential, säger Nyström om samarbetet med Jürgen Melzer till Svenska tennisförbundets hemsida.

Österrikaren, som är rankad 48:a i världen, har i år nått sin högsta ranking någonsin (28:a) och bland annat nått en final. Nyström ska arbeta med honom 25 veckor under nästa år. Däremot kommer inte samarbetet att betyda något för Nyströms arbete med det svenska DC-laget.

– Melzer är införstådd med att jag ska kunna ta ledigt under DC-veckorna, säger Nyström.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

mårder
Börs & finans

Günther Mårder begärs häktad – misstänkt för insiderbrott

16 apr. 2026