04 apr.
2026

Realtid

Japans vägväl, bankernas förpliktelser och förmögenhetsskatten

Yoshino, Wykman och Zucman
I veckan har nationalekonomer, ministrar och avhoppade toppadvokater tagit plats i Realtid. (Kollage: Realtid / TT)
Edvard Lundkvist

Edvard Lundkvist

Vi lever i en föränderlig tid. Regelverk skapar problematiska beteenden hos bankerna, tekniken utmanar affärsjuridikens affärsmodell och geopolitiken tvingar fram djupare relationer mellan likasinnade ekonomier.

För att följa med när världen förändras i en rasande fart behöver vi höra vad personer med insyn och ansvar tänker och gör. Veckan före påsk har vi på redaktionen haft möjlighet att ta den typen av samtal.

Den gångna veckan på Realtid bjuder på avhoppade toppadvokater, världsledande ekonomer och ministrar som kräver mer ansvarstagande banker.

Avhoppade advokatens egna ord om branschen

Veckans höjdpunkt på Realtid måste ändå vara Viggo Cavlings avstick från flygbranschen livsstilsjournalistiken, även om konkurrensen är stenhårda veckan före påsk. Han har intervjuat advokaten Olle Flygt som bland annat varit partner på Vinge och MSA.

I intervjun, som delats i tre delar, bjuder på en unik insikt i den svenska affärsjuridiken och orädda ord om hur LLM-tjänster kan komma att påverka byråernas affärsmodeller.

En vän på andra sidan jorden

När det världen skakas av krig och ifrågasatta allianser känns det lite tryggare att veta att Europa har en vän i form av världens fjärde största ekonomi. Det tar jag med mig från intervjun med nationalekonomen Naoyuki Yoshino från Japan.

Samtalet mynnade ut i två artiklar, en om Japans ekonomiska utmaningar och en om behovet av samverkan mellan likasinnade ekonomier.

Wykman om penningstvättsfrågan

Vårens stora följetång på Realtid handlar om bankkunder som förlorar tillgång till banktjänster till följd av skärpta penningtvättsregler. I veckan fick vi ta del av Finansmarknadsminister Niklas Wykmans syn på saken när han pratade med vår reporter Karin Andersen.

”Att vara bank kommer med förpliktelser”, säger Wykman. ”Resurser måste läggas på uppdraget. Det inkluderar kundtjänst och att inte låta ärenden där kunder drabbas dra ut på tiden.” 

Het debatt om förmögenhetsskatten

Förmögenhetsskattens framtid debatterades och vi var där. Johan Colliander bevittnade diskussionen mellan den uppmärksammad ekonomen Gabriel Zucman och den svenska ojämlikhetsforskaren Daniel Waldenström.

De möttes på Stockholms universitet för en öppen debatt om förmögenhetskoncentration, beskattning och demokrati.

Edvard Lundkvist

Edvard Lundkvist är chefredaktör på Realtid och tidigare redaktionschef på Dagens PS.

Edvard Lundkvist

Edvard Lundkvist är chefredaktör på Realtid och tidigare redaktionschef på Dagens PS.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen
Bank & Fintech

Hårdare tag mot bankerna – FI inför nya krav

03 apr. 2026