07 maj
2026

Realtid

Klarna överväger nytt kapital till en betydligt lägre värdering

Sebastian Siemiatkowski
Sebastian Siemiatkowski. Foto: TT
Finwire

Betalningslösningsbolaget Klarna överväger att dra in nytt kapital till en värdering av cirka 15 miljarder dollar, enligt källor till Wall Street Journal.

Det är betydligt lägre än de 45,6 miljarder dollar som bolaget värderades till vid en runda förra juni. Den rundan gjorde Klarna till den mest värdefulla fintech-startupen i Europa.

I år råder dock en ny situation för teknikbolagen med fallande värderingar i takt med stigande inflation och påbörjade räntehöjningar från centralbanker. Detta har även påverkat Klarna som enligt WSJ förra månaden diskuterade att dra in upp till 1 miljard dollar till en värdering på låga 30 miljarder dollar-nivån. Enligt en källa kan de nuvarande samtalen leda till att bolaget erhåller minst 500 miljoner dollar i riskkapital.

Klarna kom att fyrdubbla förlusten till nästan 2,6 miljarder kronor i första kvartalet. Det har fått bolaget att lansera ett besparingsprogram som bland annat kommer resultera i att var tionde anställd får lämna.

https://www.wsj.com/articles/fintech-giant-klarna-slashes-fundraising-ambition-11655417674

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Mithra Sundberg, Finansinspektionen
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – FI inleder granskning

05 maj 2026
Spela klippet
Realtid TV

Kampen mot penningtvätt: ”Regelverket drabbar många oskyldiga”

05 maj 2026