Erik Selins nischbank Norion slog förväntningarna – men hotet från Finansinspektionen hänger kvar.
Nischbanken tog igen aktieraset på stark rapport


Mest läst i kategorin
Förra veckan råkade Norion (börskurs Norion) ut för ett dråpslag: Finansinspektionen meddelade att nischbanken tros ha överträtt FI:s bestämmelser om åtgärder mot penningtvätt, skriver Finwire.
Det fick aktien att rasa med 10 procent. Men på onsdagen var tongångarna positivare.
Missa inte: Nischbanker i riskzonen med Finansinspektionens nya spelregler. Realtid
Norion slog nämligen analytikernas förväntningar och redovisade ett rörelseresultat på 383 miljoner kronor under det fjärde kvartalet av 2024.
Norion köper tillbaka aktier
Även totalintäkterna var högre än väntat på 922 miljoner. Det fina resultatet ledde till att aktien tog igen den största delen av det tidigare fallet.
Banken, som har fastighetspampen Erik Selin som största ägare, har också beslutat sig för ett återköpsprogram av aktier. Någon utdelning blir det däremot inte – precis som förra året.
Missa inte: Selins nischbank lyfter tvåsiffrigt på rapporten. Dagens PS
Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Senaste nytt
Granskningen fortsätter
Det återstår dessutom att se vad Finansinspektionens granskning av Norion mynnar ut i.
Undersökningen, som bland annat gällde hur banken arbetar kring kundkännedom och riskbedömning, handläggs ännu – och nästa steg är att begära in ett officiellt yttrande från Norion.
Banken har redan hunnit ge en kommentar till EFN:
”Banken har de senaste åren arbetat, och arbetar kontinuerligt, med att förbättra sina processer och systemstöd. Vi har vidtagit flertalet åtgärder för att stärka upp vårt arbete inom penningtvätt”, säger Jessica Almgren, som är Investor Relations Manager på företaget.
Missa inte: Finansinspektionen bötfäller investerare för 135 regelbrott. Realtid

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.