Realtid

Brutal våg av krypto-kidnappningar: "Exceptionellt våldsamt"

brutal
En kryptomiljonär blev utsatt för tortyr och dödshot. (Foto: Canva)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 30 maj 2025Publicerad: 30 maj 2025

Skräcken växer bland kryptomiljonärer världen över. I både Frankrike och USA har människor kidnappats eller attackerats i brutala försök att komma åt deras digitala förmögenheter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I Paris rapporteras flera fall där maskerade gärningsmän försökt föra bort personer mitt på ljusa dagen.

Enligt Sveriges Radio har det bara i Frankrike registrerats fem bekräftade fall av kidnappningar eller försök, samtliga med koppling till kryptobranschen.

Missa inte: USA:s bankjättar kan lansera egen kryptovaluta. Realtid

Ett av de mest uppmärksammade inträffade nyligen i centrala Paris där maskerade män försökte släpa in sitt offer – dottern till en kryptobörschef – i en skåpbil.

Kortat straff för kryptobedragaren Bankman-Fried

FTX-grundarens föräldrar hoppas kunna få honom frigiven betydligt tidigare.

”Oåterkalleligt”

Det som sticker ut är att kidnappningarna sker i det offentliga rummet – mitt i storstäder – och att våldet nu tar sig allt mer spektakulära former.

Dagens Industris journalist Gunnar Harrius betonar att riskerna är kopplade till kryptons inneboende karaktär.

ANNONS
Kryptovaluta
Nycklarna som behövs för att komma åt kryptovalutan kan förvaras på en dator – eller ett USB-minne. (Foto: Canva)

”Det går inte att rulla tillbaka en transaktion. Har du väl överfört en kryptotillgång under hot, så är det oåterkalleligt”, säger han till SR.

I Sverige finns också dokumenterade fall av rånförsök riktade mot personer med stora kryptoinnehav, även om mörkertalet sannolikt är stort.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025
relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025

Tvingad att röka crack

Samtidigt i USA avslöjade NBC News ett exceptionellt våldsamt fall.

Nyligen greps 37-årige kryptohandlaren John Woeltz i New York, efter att en italiensk turist lyckats fly från en lägenhet där han hållits inspärrad och torterats i över två veckor.

Syftet: att tvinga till sig lösenordet till offrets bitcoin.

Går det att investera ansvarsfullt i krypto?

Kryptovalutornas svängningar gör att många investerare håller sig undan.

ANNONS

Woeltz, som enligt källor är god för närmare 100 miljoner dollar, misstänks tillsammans med en medgärningsman ha utsatt offret för omfattande misshandel, elchocker, dödshot och tvingat honom att röka crack.

Turisten, värderad till cirka 30 miljoner dollar, hotades även med att hans familj skulle dödas om han inte samarbetade.

Aldrig sett något liknande

NBC rapporterar att polisen fann blodspår, tortyrutrustning och polaroidbilder på den bundne mannen i lägenheten. Enligt grannarna bevittnade flera personer gripandet.

”Jag stod bara och frös till. Jag har sett mycket i New York – men aldrig något liknande”, säger en chockad Jennifer Crawford till NBC.

Investeringarna i krypto rusar – når högsta nivån någonsin

Aldrig har så mycket kapital varit investerat i tillgångsslaget.

Rättsprocessen mot Woeltz har inletts. Om kryptohandlaren fälls för grov kidnappning riskerar han upp till 25 års fängelse.

Experter varnar nu för en växande hotbild mot kryptoinvesterare världen över – särskilt de som inte tar sin säkerhet på allvar.

ANNONS

”Det är inte bara en fråga om teknik längre – det är en fråga om fysisk säkerhet”, säger Harrius.

Missa inte: ”Skrattar bäst som skrattar sist – ta frågan om en bitcoinreserv på allvar”. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Reporter med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader. I grunden journalist, men har över 25 års erfarenhet av att hjälpa olika verksamheter med strategisk kommunikation, innehållsproduktion, PR och marknadsföring. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Reporter med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader. I grunden journalist, men har över 25 års erfarenhet av att hjälpa olika verksamheter med strategisk kommunikation, innehållsproduktion, PR och marknadsföring. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se.

ANNONS
ANNONS