21 sep.
2026

Realtid

Axfood backar från formuleringen om digitala stämmor

Mia Brunell Livfors, styrelseordförande, Axfood. Foto: TT
Mia Brunell Livfors, styrelseordförande, Axfood. Foto: TT
Realtid.se

Axfoods styrelse har beslutat att dra tillbaka förslaget inför årsstämman den 20 mars om en ändring i bolagsordningen som skulle tillåta styrelsen att besluta om digital bolagsstämma.

Den 13 februari publicerades kallelsen till Axfoods årsstämma som hålls den 20 mars 2024 i Stockholm. I kallelsen föreslog styrelsen ett tillägg till 9 § i bolagsordningen som skulle tillåta styrelsen att besluta att bolagsstämma ska hållas digitalt.

Styrelsens intention med förslaget var inte att Axfoods stämmor ska övergå till att vara digitala. Ambitionen var istället att, utan risk för klander, möjliggöra för styrelsen att agera ansvarsfullt i exceptionella situationer där det skulle vara olämpligt att hålla en fysisk stämma. Axfood, som tror på det fysiska mötet, har haft som tradition att hålla fysiska stämmor och har som avsikt att upprätthålla den traditionen även framgent. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Efter publiceringen av stämmokallelsen har det framkommit att vissa aktieägare tolkar förslaget som att vår syn på fysiska stämmor skulle ha förändrats. Så är inte fallet, men av omsorg för dialogen med aktieägarna har Axfoods styrelse valt att dra tillbaka förslaget, säger styrelseordförande Mia Brunell Livfors i en skriftlig kommentar.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

revolut
Bank & Fintech

Revolut vill bygga världens första bank ”helt utan risk” – värderas till 1 000 miljarder

21 sep. 2026
grant thornton
Börs & finans

Grant Thornton slår tillbaka mot kritiken: "Kan inte sälja något med dåligt rykte"

21 sep. 2026
polymarket
Börs & finans

Larmet inifrån Polymarket: 80 procent av insättningsförsöken var bedrägerier

21 sep. 2026