Det finns uppemot 25 000 fordringsägare i den finansiella rekonstruktion som flygbolaget SAS inlett i USA, visar domstolshandlingar.
SAS har tusentals fordringsägare

Finwire
Uppdaterad: 06 juli 2022Publicerad: 06 juli 2022
ANNONS
ANNONS
De 30 största fordringsägarna, som inkluderar allt från obligationsinnehavare till myndigheter och cateringfirmor listas av Dagens Industri.
SAS med vissa dotterbolag lämnade den 5 juli in en frivillig ansökan om att inleda ett chapter 11-förfarande i USA, en rättsprocess för finansiell rekonstruktion som genomförs under tillsyn av amerikansk federal domstol.
De största fordringshavarna är Intertrust, som ombud för obligationsinnehavarna, med 8,0 miljarder kronor, danska staten med 1,6 miljarder kronor, norska Eksportfinansiering med 1,6 miljarder kronor, svenska Riksgälden med 1,6 miljarder kronor och Citibank i Zürich med 1,4 miljarder kronor.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS





