Realtid

OptiGroup förvärvar CreaPak Oy i Finland

Pressmeddelande
Pressmeddelande
Uppdaterad: 19 juli 2025Publicerad: 12 juni 2025

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

OptiGroup tillkännager idag förvärvet av CreaPak Oy, en finsk förpackningsdistributör specialiserad på försörjningslösningar till livsmedels- och byggindustrin.

CreaPak blir en del av OptiGroups affärsområde Packaging Supplies och kommer att fortsätta att verka under sitt nuvarande varumärke CreaPak. Förvärvet kommer att komplettera och ytterligare stärka OptiGroups tjänsteerbjudande till B2B-kunder i Finland. Köpeskillingen har inte offentliggjorts.

För mer information, vänligen kontakta:
Jon Sundén, Managing Director Telpak, [email protected]
Anders Dahl, Head of Packaging Supplies Nordics, OptiGroup, [email protected]  
Stefan Sikander, Corporate Communication Director, OptiGroup, [email protected]

Om OptiGroup
OptiGroup, med en nettoomsättning på cirka 1,4 miljarder EUR och mer än 2 300 anställda, är en ledande europeisk distributionskoncern. Bolagen inom OptiGroup förser mer än 100 000 B2B-kunder främst inom städ & facility management, hotell & restaurang, hälso- & sjukvård, tillverkande industri och den grafiska sektorn med produkter och kundanpassade försörjningslösningar som förbättrar effektiviteten och bidrar till en mer framgångsrik verksamhet. OptiGroups huvudkontor ligger i Göteborg. För mer information, besök www.optigroup.com.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS