Det senaste tillskottet är Simon Mannheimer. Realtid.se har talat med honom.
Penser stärker M&A

Mest läst i kategorin
Han har alltså rekryterats av Erik Pensers aktiemäklarfirma för att bli ”senior projektledare” med ansvar för att bygga en starkare och tydlig M&A-funktion.
Det erfar Realtid.se från tips.
Mannheimer själv svarar i telefon på torsdagseftermiddagen.
Ska du ska börja hos Penser?
– Ja, det stämmer.
När tillträder du?
– Det är inte beslutat riktigt än. Under sommaren.
Vilken roll kommer du att ha?
– Senior M&A-medarbetare.
Mannheimer kommer därmed att jobba med Fredrik Sträng som är chef för Erik Pensers Corporate Finance-avdelning.
Intrycket från tipsaren var att du kommer att leda avdelningen och bygga upp den till något stort?
– (Skratt.) Nej, Fredrik Sträng är Corporate Finance-chef på Erik Penser, och så kommer det att förbli.
Vad ser du för möjligheter i din nya roll?
– Den diskussionen tar vi internt innan vi talar om det med någon annan.
Varifrån kommer du närmast tidigare?
– Jag var på Handelsbanken i två år, och innan dess på Alfred Berg ABN AMRO i sex år.
Stämmer det att du lämnade Handelsbanken i augusti?
– Ja.
Vad hände då?
– Vi var fyra personer som hoppade av från Handelsbanken för att stärka upp corporate financeverksamheten hos en annan aktör.
Varför blev det inget av det?
– Aktören i fråga valde att inte fullfölja satsningen.
Är din inriktning att vara finansiell rådgivare vid företagsköp?
– Ja.
I några speciella branscher?
– Nej, jag är generalist.
Det är alltså företag som i samband med företagsköp anlitar banker eller aktiemäklarfirmor som finansiella rådgivare om företagsköpen.
Experter som Mannheimer hjälper då till att bedöma vad det företag som ska köpas eller säljas är värt, men kan även komma med förslag till företag om företag att köpa eller sälja.
Rådgivningen kan även handla om hur en affär ska läggas upp, eller att ge råd till företag som inte vill bli uppköpt.
Är du med och nosar upp förslag på företag som kan köpas åt de företag som är era kunder?
– Självklart kommer vi att vara aktiva och leta affärsmöjligheter.
Hur ser möjligheterna ut?
– Vi ser absolut stora möjligheter.
– Det kommer att ske ganska mycket affärer de närmaste åren – både ”forcerade” och även företagsköp som är föranledda av ”positiva” skäl.
– Men en del företag är alltså tvingade att göra affärer. Det har varit en del artiklar om det under den senaste tiden.
– Sedan kommer även trycket att omvandlas att öka för företag tror jag.
– Det sker strukturomvandlingar i en del branscher.
– Till viss del har nödvändiga strukturomvandlingar kunnat skjutas på framtiden på grund av de goda åren då de har haft en hög intjäning vilket gjort att de inte haft pressen att göra något.
Kan det bli tal om jättestora företagsköp även där svenska bolag är inblandade?
– Det väl svårare att sia om. Det är klart att det kan bli både den typen av affärer och mer normala.
Är företag attraktivt värderade nu i de sämre tiderna?
– Det är en svår fråga. Även om multiplarna i vissa fall ser attraktiva ut så kan ju det bero på att de är baserade på alltför positiva prognoser.
Vilken är den bästa metoden för att värdera företag?
– Det går inte att säga att en metod är den bästa.
– Man bör ha ett brett angreppssätt för att kunna göra en ordentlig analys och en rimlig värdering.
Äger du aktier själv?
– Ja.
Vad har du för aktier?
– Det är en ganska tråkig portfölj med mycket indexfonder och en del direkta innehav i stora svenska industriföretag.




