Realtid

Meds Apotek senarelägger direktnotering på First North

Finwire
Uppdaterad: 29 aug. 2022Publicerad: 29 aug. 2022

Apoteksbolaget Meds Apotek har tidigare planerat för en direktnotering på Nasdaq First North Growth Market med första handelsdag den 1 september. Men nu föreslås en månads senareläggning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

sju
Spela klippet
Spara & placera

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
Spela klippet
Realtid TV

Tre psykologiska fällor som kostar dig pengar

05 dec. 2025

Styrelsen har mot bakgrund av det betydande intresset för bolagets notering beslutat att skapa mer tid och utrymme fram till första handelsdagen än först planerat. Meds kommer därmed föreslå Nasdaq Stockholm att första handelsdag blir under första veckan av oktober. I övrigt är alla förutsättningar för noteringen oförändrade, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Syftet är att skapa mer tid för att informera marknadens aktörer och därmed erbjuda en god kunskapsnivå om bolagets affärsmodell och den marknad man verkar på. Meds planerar en rad aktiviteter under september för både privata och institutionella investerare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS