Europeiska rymdmyndigheten utreder ett intrång där externa servrar drabbats och en hacker påstår sig ha stulit stora mängder data.
Rymdmyndigheten i blåsväder – igen


Mest läst i kategorin
European Space Agency, mer känd som ESA, har åter hamnat i fokus – men den här gången av helt fel anledning. Myndigheten bekräftar att man utsatts för en cyberattack där externa servrar komprometterats.
Händelsen har lett till en pågående forensisk utredning och väcker frågor om hur även avancerade organisationer kan bli sårbara när samarbeten sträcker sig utanför de egna systemen.
ESA gick ut med informationen via X och betonade snabbt att intrånget inte rör den interna företagsmiljön. Det handlar i stället om servrar som används för samarbete kring tekniska och vetenskapliga projekt.
Med andra ord: ingen hemligstämplad rymdteknik, men ändå material som är känsligt i fel händer.
Google utnyttjas i ny bluffvåg – tusentals företag lurade
Bedragare utnyttjar Googles egna molntjänster för att skicka trovärdiga phishingmejl som lurar tusentals företag världen över.
Hackarens påstående väcker oro
Kort efter ESA:s uttalande dök en användare med aliaset ”888” upp på det ökända forumet BreachForums. Där påstod hackern att intrånget skedde redan den 18 december och att bytet uppgår till cirka 200 gigabyte data.
Enligt uppgifterna ska materialet bland annat komma från privata kodarkiv och interna system.
Listan över påstått stulen information är lång: källkod, konfigurationsfiler, API-nycklar, interna dokument och databaser. Även uppgifter som rör molninfrastruktur och automatiserade utvecklingsflöden ska ha ingått.
Hackern har publicerat skärmbilder som påstås styrka intrånget, men deras äkthet har ännu inte verifierats av oberoende experter.
”Lita inte blint på ChatGPT” – nu kan svaren vara köpta
ChatGPT kan snart börja visa sponsrat innehåll i sina svar. Uppgifter pekar på en framtid där annonser styr vad du får veta.
ESA tonar ned – men utreder vidare
ESA:s linje är tydlig: endast ett fåtal externa servrar verkar ha påverkats, och dessa används för oklassificerade samarbeten inom forskarvärlden.
Alla berörda parter har informerats och ytterligare säkerhetsåtgärder har införts för att minska risken för spridning eller fortsatt intrång.
Samtidigt är det här inte första gången rymdmyndigheten råkar illa ut. För ungefär ett år sedan upptäcktes att ESA:s webbshop infekterats med ett så kallat kortskrapar-skript. Då handlade det om betalningsuppgifter som riskerade att hamna hos kriminella via en falsk betalningslösning.
En påminnelse från verkligheten
Det aktuella intrånget visar att även organisationer med teknisk spetskompetens kan bli sårbara när externa system kopplas in. I en tid där samarbete sker över nations- och organisationsgränser blir säkerheten ofta så stark som dess svagaste länk.
ESA lovar fler uppdateringar när utredningen går vidare. Tills dess återstår frågan om hackarens uppgifter stämmer – och vad nästa kapitel i denna digitala rymdthriller kan komma att innehålla.
Stort dataintrång: 2,3 miljoner konton berörda
Ett omfattande dataintrång skakar en global mediejätte och väcker oro bland miljontals användare som ännu inte fått svar offentligt.
Missa inte:
Lotta Engberg: ”Jag är glad att min mor inte finns här längre”. News 55
Gör du det här hemma? Då stryper du ditt internet själv. Realtid
Experterna: Så mycket lyfter bopriserna nästa år. E55

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]









