Lämnar efter sommarens rapportbesvikelse och Bures intåg som storägare.
Cavotecs CFO säger upp sig
Mest läst i kategorin
Industribolaget Cavotec söker en ny CFO sedan Diego Fiorentini sagt upp sig. Han kommer att bistå företaget som rådgivare men styrelseledamoten Leena Essén axlar formellt CFO-rollen i väntan på att rekryteringen av en ersättare är genomförd.
Diego Fiorentini har arbetat för Cavotec sedan slutet av 2009. Beskedet om att han lämnar bolaget kläds i fredliga kommentarer från vd Ottonel Popesco.
Men avhoppet kommer efter en tuff period för bolaget som i augusti kom med flera negativa besked om verksamheten efter ett svagt andra kvatal. För att stärka bolagets ekonomi riktades en nyemission till Bure i september som i och med denna blev ny största ägare med 10 procent av aktierna.
Bures ordförande Patrik Tigerschiöld valdes för några veckor sedan in som ny ledamot i Cavotecs styrelse.




