14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Volvo PV får statlig julklapp

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 dec. 2010Publicerad: 22 dec. 2010

Företaget får statliga garantier för ett lån på 3,55 miljarder kronor. "Samma säkerheter som med Saablånet".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Regeringen har fattat beslut om att ge statliga garantier för ett lån på 3,55 miljarder kronor till Volvo Personvagnar från Europeiska investeringsbanken (EIB).

Anmäl dig till Ingemar Carlssons Tekniska Analys som skickas ut till din mejl-box varje måndag innan börsen öppnar.

– Det gäller samma säkerheter som med Saablånet. Det har Riksgälden klarat ut, säger näringsminister Maud Olofsson (C).

Att regeringen inte ger garantier för hela den summa som EIB har beviljat beror enligt Maud Olofsson på att Volvo velat ha det så.

Pengarna ska användas för att utveckla grön teknik, som bränslesnålare motorer. Företaget måste satsa lika mycket.

– Det här är ett sätt att säkra upp att utvecklingen sker i vårt land. Det är ett sätt att styra upp att det finns i Sverige, säger Maud Olofsson.

EIB har beviljat Volvo 600 miljoner euro, cirka 5,5 miljarder kronor, i lån och EU-kommissionen har godkänt upplägget med statsgaranti.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS