Ståltillverkarens resultat för fjärde kvartalet påverkas negativt av svag efterfrågan och produktionsbortfall.
SSAB flaggar för nollresultat

Mest läst i kategorin
Bolaget räknar med ett rörelseresultat ”nära noll”, enligt ett pressmeddelande.
”Efterfrågan i Europa har under slutet av fjärde kvartalet försvagats i högre utsträckning än vad SSAB räknade med i samband med rapporten för tredje kvartalet. En produktionsstörning i ena masugnen i Oxelösund bidrar till resultatförsämringen”, skriver SSAB och tillägger att masugnen väntas vara i full drift först inom några veckor.
Till följd av det svaga marknadsläget har SSAB även tidigarelagt en del av ett underhållsstopp vid anläggningen i amerikanska Mobile som tidigare var planerat till första kvartalet 2011.
Samtidigt meddelar SSAB att orderingången för leverans under första kvartalet har förbättrats betydligt jämfört mot orderingången för leverans under innevarande kvartal.
”Orderläget i Nordamerika är nu sådant att SSAB bedömer att det blir full produktion under första kvartalet 2011, medan utsikterna ännu är något svagare för Europa”, skriver bolaget.






