UPPDATERAD Telenors vd Jon Fredrik Baksaas blev vittne till slagsmålet – om honom.
Ny norsk juling – Telenors vd oskyldig
Mest läst i kategorin
När Jon Fredrik Baksaas var i Indien för att lansera bolagets nya mobiloperatör i Indien, Uninor, i början av december blev stämningen tät.
Att få intervjua honom stod högt i kurs bland de närvarande journalisterna.
Tv-journalisterna började helt enkelt att slåss om vem som skulle få göra den första tv-intervjun, rapporterar norska Na24.no.
Överdrift menar dock Telenor. Det blev aldrig något riktigt slagsmål – men smockan hängde i luften…
–Jag var inte själv närvarande, men jag har hört att det lugnade ner sig snabbt. Stämningen var dock aningen amper på den gemensamma presskonferensen där journalisterna fick ställa frågorna i plenum, säger Telenors informationschef Scott Engebrigtsen till Realtid.se.
Satsningen på den indiska marknaden gör att Telenor har 2.000 anställda i landet. Av Telenors totalt 44.400 anställda jobbar endast 10.400 i Norge. Enligt Na24 aspirerar Telenor på en plats bland världen fem största teleoperatörer.
Men någon fusion med Telia blev det aldrig. Det är nu tio år och en vecka sedan Telenors dåvarande vd excentriske Tormod Hermansen gav en för närgången norsk radiojournalist en juling.
–Nu ska du få juling, gormade Tormod Hermansen.
Juling betyder stryk.
– Jag gav honom en knuff för att freda mig och en spark i baken för att betona allvaret, förklarade en pressad Tormod i efterhand, enligt DN.
Kul ord – den spruckna fusionen med Telia gjorde ordet juling världsberömt – i Sverige.
Veteranen Tormod har gått in i mobilbranschen igen och ska ge Telenor en match. Nu som styrelseordförande i mobiluppstickaren Ventelo i Norge.






