USA kan komma att stoppa handeln med matolja med Kina som straff för deras uteblivna köp av sojabönor. Men det tros inte få stor effekt.
Trump vill starta oljekrig med Kina – av ett annat slag


Mest läst i kategorin
USA:s president Donald Trump har hotat att avbryta handeln med Kina när det gäller matolja. Detta är som vedergällning för att Peking vägrar köpa amerikanska sojabönor.
Men enligt handelskällor och analytiker kommer hotet att få minimal effekt. Importen har redan rasat dramatiskt under det senaste året.
”Jag anser att Kina medvetet inte köper våra sojabönor och orsakar svårigheter för våra sojabönder. Detta är en ekonomiskt fientlig handling”, skrev Trump på sociala medier under tisdagen, rapporterar Bloomberg.
Han fortsatte: ”Vi överväger att avsluta affärer med Kina när det gäller matolja, och andra delar av handeln, som vedergällning.”
Trend eller myt: Så nyttigt är olja
Olja väcker debatt. Nej, nu handlar det inte om den olja som Ryssland exporterar utan om den vi använder när vi lagar vår mat.
Importen av matolja har redan rasat
Enligt Reuters importerade USA den rekordstora mängden 1,27 miljoner ton begagnad matolja från Kina 2024. Detta var värt 1,1 miljarder dollar. Men efter att Kina sänkte skattesubventioner i slutet av förra året och USA införde tullar på kinesiska varor i år, rasade importen med 65 procent under januari–augusti till 290 690 ton.
”Inhemska producenter tar nu främst emot beställningar till Europa och överväger inte längre den amerikanska marknaden”, säger en kinesisk handlare till Reuters.
Läs även:
Matpriserna skenade – butikernas vinster låg kvar. E55
Time Magazine förklarar att det främst handlar om begagnad matolja (UCO). Den är en biprodukt från matlagning som används som råvara för bränslen, djurfoder och kemiska produkter.
USA gick från att vara nettoexportör till nettoimportör av UCO 2022. Detta var delvis drivet av Biden-administrationens gröna omställning genom Inflation Reduction Act.
Sojabönder lider
Trumps hot kommer i en tid då amerikanska bönder lider av låga skördepriser samtidigt som Kina har undvikit amerikanska sojabönor.
Läs även:
Hårt slag mot bönder tvingar Trump förhandla. Dagens PS
Kina, världens i särklass största köpare av sojabönor har istället köpt från andra odlare som Brasilien och Argentina. Kinesisk import av sojabönor nådde rekordnivåer i september, trots spänningarna med USA.
Analytiker menar att Trumps utspel inte är upptrappande.
”Begagnad matolja är en nischhandel, men den visar hur Trump-administrationen står upp för amerikanska bönder. Detta sker precis som Kina skiftar sina jordbruksköp mot andra leverantörer”, säger Chim Lee, senioranalytiker på Economist Intelligence Unit, till Reuters.
Förhandlingar pågår för fullt
Hotet kommer mitt i pågående handelsförhandlingar mellan USA och Kina. Tidigare på tisdagen hade både Trump och USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer uttryckt försiktig optimism om att friktionerna skulle kunna minska.
Missa inte:
Trumps tullar biter inte – Kina har hittat en lösning. Realtid
Men S&P 500 vände negativt efter Trumps kommentarer, vilket återigen eskalerade konflikten mellan världens två största ekonomier.
Samtidigt påminner Time Magazine om att USA förra året importerade sojabönor från Kina för 12,6 miljarder dollar. Vilket gör Kinas de facto bojkott av amerikanska sojabönor i år till en betydligt större ekonomisk fråga än matoljefrågan.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.











