10 juni
2026

Realtid

Swedbank: Amorteringskravet bör pausas

Realtid.se

Swedbank reviderar upp prognoserna för svenska marknadsräntor på samtliga löptider, men räknar fortfarande med att en utplaning sker under inledningen av nästa år när centralbankerna slutar höja räntorna.

Som en följd av de högre marknadsräntorna reviderar Swedbanks makroekonomer upp prognosen för bolåneräntor. Den rörliga boräntan väntas nå 4,6 procent i december och toppa på 4,7 procent under första halvåret 2023. Därefter förutses en viss nedgång.

– Det har varit en oväntad och exceptionellt snabb uppgång i boräntorna hittills i år. För att underlätta för hushåll att anpassa sig till det högre ränteläget bör amorteringskraven pausas, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank i en skriftlig kommentar.

 

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Schweizisk flagga och vy över stad.
Makro

Schweiz röstar om befolkningsstopp – företag varnar för ekonomisk smäll

08 juni 2026
kartnål på Leningrad
Makro

Oljedepå i brand under ryskt ekonomiforum

06 juni 2026