01 apr.
2026

Realtid

FN: Världsekonomin krymper med 2,6 procent

Sara Johansson

Det är långt kvar tills det blir bättre tider. Den globala finanskrisen gör att världsekonomin lär krympa med 2,6 procent i år.

Detta enligt Rob Vos, chefsekonom för FN:s utvecklings- och analysdivision.

Han menar att en ”mild” återhämtning först kommer att ske nästa år. Någon optimism inför andra halvåret i år finns det enligt Vos och hans ekonomer inte skäl för. Hans rapport visar att finanskrisen har gjort att utvecklingsländer blivit särskilt utsatta, eftersom de nu är beroende av privata kapitalinflöden på grund av finanskrisen i i-länderna, enligt Financial Times.

År 2007 hade u-länderna ett kapitalinflöde på 3.000 miljarder kronor, men det väntas i stället bli ett kapitalutflöde i år. Finanskrisen ledde till att inga afrikanska länder försökte låna pengar år 2008 genom att sälja obligationer till internationella investerare. Afrikanska länder som Kenya, Nigeria, Tanzania och Uganda ställde alla in sina planer att på det sättet få in pengar via kapitalmarknaden.

Länder som samlat reserver i utländska valutor som ett ”säkerhetsnät”, har fått se detta kapital dunsta bort. Under 2008 hade utvecklingsländerna reserver på 30.000 miljarder kronor, men i år har reserverna i vissa av dessa länder nu blivit mindre än motsvarande tre månaders import, enligt Financial Times.

Författarna till rapporten menar att en återhämtning bara kommer att ske om världens länder samarbetar för att stimulera världsekonomin.

– Vi har sett en hel del aktivitet men om vi vill ha en hållbar väg ur den här krisen, måste mycket mer göras, säger Rob Vos.

Rapporten visar tydligt att en återhämtning under 2009 är inte trolig. Det hade visat sig under maj om detta skulle vara möjligt, men siffrorna som kom då visade att det är långt kvar.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Naoyuki Yoshino
Makro

Läxan från Japan: "Omöjligt att försörja pensionärer i 30–40 år"

01 apr. 2026