Fabege säljer Skeppsbron 2 till Dina Försäkring AB. I styrelsen för köparbolaget sitter Gunnar Hökmark.
Fabege säljer hus på Skeppsbron
Mest läst i kategorin
Bröderna Paulsson-ägda Fabege, vars börsvärde är strax under 8 miljarder kronor, säljer fastigheten på Skeppsbron 2 till försäkringsbolaget Dina Försäkring AB.
Försäljningen sker ”till ett underliggande fastighetsvärde” om 360 miljoner kronor, meddelar Fabege i ett pressmeddelande.
– Aeolus 1 är en solitär i vårt bestånd, och försäljningen medför ytterligare fokusering på våra prioriterade delmarknader i Stockholm och Solna. Det är också roligt att konstatera att transaktionsmarknaden kommer igång allt mer, kommenterar Christian Hermelin, VD för Fabege, i pressmeddelandet.
Bland hyresgästerna i fastigheten, som Fabege upplåter som kontorshotell, finns Första AP-fonden och en boklåda anknuten till Svenska Institutet, med till utländska språk översatt svensk litteratur.
Huset är enligt Wikipedia känt som Stockholms Telegrafstation.
Försäkringsbolaget Dina Försäkring har enligt sin hemsida en premievolym på ca 1,4 miljarder kronor. Bolaget består av ett 50-tal lokalt verksamma försäkringsbolag, ”Dina-bolag”, som tillsammans med Dina Försäkring AB samverkar under varumärket Dina Försäkringar. Enligt hemsidan har företaget drygt 200-åriga rötter, och i styrelsen sitter bland annat Gunnar Hökmark – som försäkringstagarrepresentant.
Dina Försäkringar beskriver sin historia i sin årsredovisning för 2008 (sid. 4).






