Svenska betalbolaget Brite har genomfört en finansieringsrunda på 60 miljoner dollar, motsvarande cirka 665 miljoner kronor, ledd av mjukvaruinvesteraren Dawn Capital.
Svenska betalbolaget Brite fyller på kassan med 665 miljoner

Mest läst i kategorin
I rundan deltog även Headline och den befintliga delägaren Incore.
Brite använder sig av open banking för att möjliggöra omedelbara konto-till-konto (A2A)-betalningar och utbetalningar.
Bolaget fyller på kassan efter att ha upplevt ett genombrottsår under 2022. Man har mer än fördubblat transaktionsvolymen och intäkter, samt nått lönsamhet. Bolagets erbjudande finns idag tillgängligt i 25 europeiska länder genom 3 800 banker som har 350 miljoner slutkunder.
Brite kommer att använda den nya finansieringen för att påskynda sin geografiska expansion, stärka närvaron på befintliga marknader och investera ytterligare i produktutveckling.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.








