Realtid

USA: Ramverk för samtal med Kina klart

usa
USA:s finansminister Scott Bessent. (Foto: Evan Vucci/AP/TT)
Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT
Uppdaterad: 26 okt. 2025Publicerad: 26 okt. 2025

USA och Kina har kommit överens om ett ramverk för det kommande toppmötet mellan ländernas presidenter. Det säger finansminister Scott Bessent efter två dagars samtal i Malaysia.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bland annat har man fört diskussioner om inköp av jordbruksprodukter, säger Bessent. Enligt handelsrepresentanten Jamieson Greer har parterna haft breda diskussioner.

Vi talade om sällsynta jordartsmetaller, naturligtvis. Vi diskuterade alla möjliga ämnen, och jag tror att vi närmar oss en punkt där ledarna kommer att ha ett mycket produktivt möte nästa vecka, säger Greer.

Kinas handelssändebud Li Chenggang säger att parterna haft konstruktiva samtal där man diskuterat bland annat fentanyl och en förlängning av den rådande vapenvilan i tullkriget.

USA:s president Donald Trump, som landade i Malaysia under söndagen, presenterade en rad handelsavtal under sin första dag i Asien. Avtalens syfte är att säkra USA:s tillgång till viktiga mineraler och en marknad för amerikanska jordbruksprodukter.

Trump utlovade undantag från sitt ömsesidiga tullsystem för viktiga exportvaror från Thailand, Kambodja, Vietnam och Malaysia som en del av avtalen.

USA:s förhoppning är att ramavtalen med de asiatiska länderna kan stärka Trumps position inför mötet med Kinas president Xi Jinping som är planerat att hållas på torsdag i samband med Apec-mötet i Sydkorea.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS