Realtid

Siba-Fabian får böta 400.000 kronor

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 juli 2009Publicerad: 30 juli 2009

Hemelektronikkedjan Siba och dess vd Fabian Bengtsson krävs på 400.000 kronor i böter för att den har brutit mot en dom i Marknadsdomstolen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Siba fälldes 2004 av domstolen för att ha marknadsfört mobiltelefonabonnemang utan att ha lämnat tydlig information om att det tillkom en inträdesavgift på 250 kronor för varje tecknat abonnemang.

Nu anser konsumentombudsmannen (KO) att Siba åter använder sig av liknande marknadsföring i annonser och kräver att Stockholms tingsrätt dömer ut vitet som Marknadsdomstolens dom är förenad med.

”Det är en djungel av avgifter och kostnader för olika mobiltelefonabonnemang. För att kunna jämföra olika erbjudanden är det därför viktigt att det tydligt anges vad som är vad”, säger Agneta Broberg, ställföreträdande KO, i ett pressmeddelande från Konsumentverket.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS