Realtid

SEB Investment Outlook: Tuffa tider – högre potential

Fredrik Öberg, Chief Investment Officer på SEB:s division Private Wealth Management & Family Office
Fredrik Öberg, Chief Investment Officer på SEB:s division Private Wealth Management & Family Office.
Realtid.se
Uppdaterad: 22 nov. 2022Publicerad: 22 nov. 2022

SEB:s ekonomer förväntar sig en lågkonjunktur under 2023 följt av en mer positiv konjunkturprofil under 2024 och därefter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Balansen mellan positiva och negativa faktorer har förskjutits och påverkar våra beslut avseende lämplig riskdisposition. På den positiva sidan finns mer tilltalande värderingar av både aktier och räntebärande placeringar, även om det fortsatt gäller att vara selektiv. Vidare kan vi troligen lägga inflationstoppen i den globala ekonomin bakom oss. I den negativa vågskålen återfinner vi främst en svag konjunktursignal som inte kan få det traditionella stödet från centralbankerna, då dessa är fullt upptagna med att motverka den höga inflationen. Vi finner det därför lämpligt att bibehålla en neutral risknivå, säger Fredrik Öberg, Chief Investment Officer på SEB:s division Private Wealth Management & Family Office i en skriftlig kommentar.

I den globala aktieportfölj fortsätter SEB att premiera högkvalitativa tillväxtbolag. SEB:s investeringsteam har adderat en partiell valutasäkring mot den amerikanska dollarn, vilket i realiteten är snarlikt med att öka andelen svenska aktier på bekostnad av globala aktier.

Inom svenska aktier behåller banken en övervikt mot stora företag med lägre värdering, vilka främst återfinns inom industri- och finanssektorerna. Detta kompletteras med små och medelstora företag som har mer av en tillväxtprofil.

Inom räntebärande placeringar har SEB under den senaste perioden förlängt durationen och närmat sig bankens jämförelseindex, även om de förväntar sig att räntestigningsfasen klingar av.

– Våra alternativa investeringar är i vanlig ordning självständiga, med liten koppling till utvecklingen vad gäller både aktier och obligationer Detta är den del av vår portfölj som uppvisat mest stabilitet under 2022, skriver banken i sin Outlook.

– Hur vi justerar risken i närtid blir troligtvis en effekt av hur snabbt inflationen och konjunkturen viker av och huruvida det blottas eventuella strukturella svagheter i det finansiella systemet. Dock anser vi att det är för sent att bli utpräglat defensiv i portföljerna, då vi räknar med att räntestigningsfasen nu kommer att klinga av. Även om 2023 kommer att innebära fortsatt tuffa tider, har den förväntade avkastningen framöver samtidigt stigit, speciellt om man ser på lite längre sikt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS