Realtid

Polisen fast i avtal om SBB säljer, trots potentiellt säkerhetshot 

Finwire
Uppdaterad: 26 juni 2023Publicerad: 26 juni 2023

Fastighetsbolaget SBB annonserade en strategisk översyn av bolaget efter vd:n Ilija Batljans avgång. Detta kan innebära en säkerhetsrisk, då samhällskritiska verksamheter kan få utländska hyresvärdar, skriver Affärsvärlden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Nya Blocket en katastrof för bilhandlare

18 dec. 2025

I en intervju med Åsa Welander, chef för lokalförsörjningsenheten på Polismyndigheten, beskrivs att avtal mellan Polismyndigheten och SBB saknar en change-of-control-klausul, vilket innebär att polisen inte kan bryta kontrakten om fastigheten säljs.

Welander menar att avsaknaden av klausulen beror på att de risker som finns med utländskt ägande inte funnits i det allmänna medvetandet – och inte heller Polisens – förrän på senare år.

SBB:s vd Leiv Synnes skriver dock att SBB tänker ta sitt ansvar.

”Det säkerhetspolitiska perspektivet har hela tiden varit en självklar, integrerad och avgörande del av den strategiska översyn vi nu utför, och vi skulle bara sälja förvars- eller polisfastigheter till köpare som accepteras av dess hyresgäster. SBB kommer genom hela översynen att vara ytterst noggrant i utvärderingen av potentiella köpare, oavsett fastighetstyp” skriver Synnes.

Just nu pågår en översyn av en regeländring, som väntas träda i kraft den 1 december, som skulle innebära att utländska köp skulle kunna stoppas om de är förknippade med risker för Sverige.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS