Finansmarknadsminister Mats Odell (KD) kan för att förbättra finansieringsmöjligheterna för sparbanker tänka sig att införa en ny typ av sparbanksaktie, av norsk modell.
Odell kan tänka sig "sparbanksaktie"
Realtid.se
Uppdaterad: 07 juli 2010Publicerad: 07 juli 2010
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Det förklarade han vid ett seminarium i Almedalen på onsdagen.
Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring via e-post.
Finansdepartementet arbetar på Odells initiativ ”internt med att snabbutreda förutsättningarna för att införa så kallade egenkapitalbevis, vilket förenklat kan beskrivas som en aktie med begränsat inflytande”, skriver departementet i ett pressmeddelande.
”När kapitalkraven skärps på banker generellt efter krisen är det viktigt att värna möjligheterna för lokala banker, som oftast har begränsad risk i sin verksamhet och god kännedom om sina kunder, att kunna spela en fortsatt viktig roll för den lokala kapitalförsörjningen”, kommenterar Odell i pressmeddelandet.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS







