Realtid

Artikel-6255bf80cdc27

Realtid.se
Uppdaterad: 10 aug. 2011Publicerad: 10 aug. 2011

Marknaden har blivit ett monster som ingen riktigt förstår.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Cevians vd Christer Gardell är djupt oroad över de kraftiga rasen som han menar skadar förtroendet för börsen som handelsplats.

– Alla hedgefonder blev
otroligt mycket mer kortsiktiga efter den förra krisen. Sedan har vi en algoritmbaserad handel som har vuxit kraftigt. Det vi ser nu är inte bra, aktiemarknadens funktionssätt har verkligen försämrats, säger han till Svenska dagbladet och fortsätter:

– Marknaden har blivit ett monster som ingen riktigt förstår.

Han menar att det inte längre finns någon som har koll på hur aktiemarknaden fungerar. Inte ens han som har de europeiska börserna som sin arena har full överblick, uppger han.

Han menar även att marknaden är som mest sårbar under sommaren då många på köparsidan är på semester.

Han är nu rädd att den uppkomna situationen skrämmer bort småsparare från aktiemarknaden. Samtidigt uppger ahn att fallet är kraftig överdrivet och att marknaden snart kommer att repa sig.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS