Nordea har idag, efter att berörda tillsynsmyndigheter gett sitt godkännande, slutfört förvärvet av pensionsplattformen Advinans.
Nordea slutför förvärvet av Advinans digitala pensionsplattform

Nordea tycker att förvärvet är enligt bankens strategiska plan att växa inom lönsamma affärssegment och genom att utöka det digitala erbjudande på företagssidan i Sverige. Nästa steg är att integrera Advinans i Nordea och driva plattformen under Nordeas varumärke. Det framgår av ett pressmeddelande.
–Vi är glada att meddela att förvärvet är slutfört och att vi nu kan välkomna Advinans medarbetare och kunder till Nordea. Advinans avancerade digitala plattform kommer att förenkla pensionsadministrationen för våra svenska företagskunder och att kombinera denna med Nordeas pensionserbjudande kommer att bidra till en ännu bättre kundupplevelse, säger Johan Nystedt, chef för Nordea Liv & Pension i Sverige, i en presskommentar.
Nordea har trappat upp sina strategiska ambitioner på sparandeområdet och stärkt sitt erbjudande på den växande liv- och pensionsmarknaden i Norden.
Förvärvet som tillkännagavs den 19 januari 2023 förutsatte sedvanligt godkännande från berörda myndigheter. Banken har nu erhållit dessa godkännanden och från och med idag ingår Advinans i Nordea. Transaktionen innebär ingen betydande inverkan på Nordeas finansiella resultat.
Advinans grundades 2016 för att utmana jättarna. Bakom bolaget står Fredrik Burling som tidigare arbetat på Boston Consulting Group.
De första åren lades på utveckling av Advinans tekniska plattform, som lanserades fullt ut under 2019
– Vi ser långsiktigt på saken, målet är att komma ikapp och gå förbi Max Matthiessen och Söderberg & Partners, sa Fredrik Burling till DI hösten 2020.
Advinans fyllde samma år på kassan med 43 Mkr i externt kapital, pengar som enligt vd:n skulle räcka till slutet av 2022.
Planen var att börsnotera Advinans som ett självständigt bolag inom fem år.
–Jag tror att vi kan vara värda flera miljarder kronor vid en börsintroduktion. Varför skulle vi sälja nu? Det vore vansinnigt, sa Fredrik Burling till DI i oktober 2020.
Erik Selin, Harald Mix, Håkan Roos och Erik Mitteregger samt riskkapitalbolaget Segulah har funnits med som investerare.
Advinans plattform och dess 40 fintech-specialister kommer nu att integreras i Nordea.






