Realtid

Svenska bensinpriser på rekordlåga nivåer

bensin
Allra billigast bensin hittar du hos Ingo i Landskrona. (Foto: Beate Oma Dahle/NTB/TT)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 19 mars 2025Publicerad: 19 mars 2025

Bensinen i Sverige är nu nästan billigast i hela Europa – med endast ett fåtal europeiska länder som erbjuder billigare drivmedel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert och hållbarhetsansvarig på M Sverige, har vi aldrig tidigare spenderat en så liten del av vår disponibla inkomst på drivmedel som nu.

Detta baseras på statistik från 1950-talet och framåt.

Missa inte: Massivt stöd för elbilar i ny global enkät. Realtid

En liter bensin är nu billigare än en liter mjölk i Sverige. På de flesta stationer ligger priset på 15,59 kronor per liter, det lägsta priset på fyra år.

Allra billigast är det hos Ingo i Landskrona. Där kan du tanka för 14,83 kronor per liter uppger bensinpriser.nu

Bromsar övergången till elbilar

Billigare bensin hittar du enbart i länder som Nordmakedonien, Bosnien och Hercegovina, Bulgarien, Andorra och Polen.

De låga bensinpriserna kan dock hämma övergången till elbilar.

ANNONS

Ladda bilen lika fort som du tankar

Elbilar tar ett jättekliv framåt. En ny teknik kan radikalt minska laddningstiden på elbilen. Läs mer om genombrottet här.

”Det var väl det som svenskarna röstade för i valet, men dilemmat är att det blir mindre ekonomiskt med elbil, och att omställningen kommer av sig”, säger Stjernvall till Dagens Nyheter.

Utan miljöbonusar och med låga bensinpriser blir det svårare att motivera investeringar i dyrare elbilar.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance Communication: Starkare journalistik tillsammans

23 dec. 2024

Inte bara politiska beslut

”De flesta som skaffar en elbil räknar med att de ska vara betydligt billigare i drift jämfört med en bensinbil”, säger Stjernvall och fortsätter.

”När bensinpriset var som högst var det många som sa att nu ger vi upp, nu köper vi elbil. Så är det inte längre.” ​

Läs även: Fler elbilar än bensinbilar i Norge. E55

De rekordlåga priserna beror inte enbart på politiska beslut i Sverige, utan beror också att både dollarn och oljepriset har fallit på grund av svag efterfrågan.

ANNONS

Både USA och Opec har ökat sin oljeproduktion, så det råder överskott av olja på världsmarknaden, skriver Carup.

Livsfarliga metallen bakom miljontals psykiska diagnoser

Bly. En orsak till Beethovens allt för tidiga död. En metall som även kopplas till 150 miljoner psykiska diagnoser, och finns i choklad.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader.

ANNONS
ANNONS