Realtid

Irak förbjuder affärer med svenska företag

Foto: TT
Finwire
Uppdaterad: 20 juli 2023Publicerad: 20 juli 2023

Irak meddelar att de förbjuder all handel med svenska företag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Irak förbjuder affärer med alla svenska företag, meddelar Iraks kommunikationsminister Hayam al-Yasiri. Det skriver SVT Nyheter med hänvisning till Irakiska nyhetsbyrån.

Tidigare idag meddelade Irak att arbetstillståndet för den svenska telekomtillverkaren Ericsson dras in, rapporterar nyhetskanalen al-Arabiya. Irak har även informerat Sverige om att man kommer att klippa de diplomatiska banden med Sverige om det sker en ny koranbränning.

Vidare har uppgifter kommit om att Irak skickar hem Sveriges ambassadör samt kallat hem sin chargé d’affaires från Sverige, vilket är dess högsta representant i landet.

Bakgrunden är att polisen i Stockholm har beviljat tillstånd för en koranbränning utanför Iraks ambassad. Sveriges ambassad i Irak har också stormats.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS