Realtid

Hushållsavdrag splittar de röd-gröna

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 feb. 2010Publicerad: 22 feb. 2010

Den röd-gröna oppositionen har tidigare sagt att de ska avskaffa avdraget för hushållsnära tjänster, men nu kommer nya signaler från Miljöpartiet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Från att inte ha varit något för tio år sedan så är det mycket. Vi ser att fyra av fem personer kommer från arbetslöshet”, säger Inger Jonasdotter på Almega till SVT:s Rapport.

Enligt Almegas undersökning kommer hälften av de anställda i branschen att förlora jobben om skatteavdraget för hushållsnära tjänster avskaffas.

Det är dock osäkert om de rödgröna kommer att lägga ett sådant förslag om de vinner valet i höst då Miljöpartiet är tveksamt till att avskaffa avdraget, enligt Rapport.

”Vi ser nu att i det här konjunkturläget så kommer det antagligen att påverka efterfrågan på arbetskraft negativt. Därför vill vi inte avskaffa det här och nu. Den allra viktigaste frågan är jobb och vi vill inte göra något som leder till färre jobb”, säger Miljöpartiets ekonomiska talesperson Mikaela Valtersson, till Rapport.

Vänsterpartiets Josefin Brink anser att avdraget är ett dyrt sätt att skapa jobb och håller fast vid att avdraget ska avskaffas medan socialdemokraternas ekonomiske talesperson Thomas Östros säger att de röd-gröna återkommer i frågan senare i vår.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS